Počet prohlášených konkurzů firem loni v Česku stoupl o 18 procent na 724

Praha 5. ledna (ČTK) – Počet nově prohlášených konkurzů firem v ČR v roce 2021 činil 724, byl tak o 18 procent vyšší než v roce 2022. Předloni ale bylo prohlášeno nejméně konkurzů firem za deset let. ČTK o tom dnes informovala analytická společnost InsolCentrum.

Počet aktuálně běžících konkurzů firem dosáhl koncem roku 2021 v porovnání s posledními deseti lety historického minima. Ke konci prosince loňského roku bylo 2800 konkurzních řízení firem, což je 0,6 procenta z celkového počtu aktivních firem v ČR, uvedla firma.

„Rok 2021 byl zamrznutý rokem s nízkým počtem insolvencí. Jde o klid před bouří dopadu ekonomické krize,”

uvedla jednatelka společnosti Jarmila Veselá

Nízké počty konkurzů firem v roce 2021, a to jak již běžící, tak nově prohlášených, podle ní odrážejí dobrý stav české ekonomiky z předcházejících let.

„V období let 2020 a 2021 finanční kondici firem podpořila protipandemická vládní opatření. Navíc zákony ,lex covid’ omezily možnosti podávání návrhů na insolvence,”

upozorňuje Jarmila Veselá

„Rok 2021 byl pro  právnické osoby krizovější, a to především příchodem nemoci covid-19, kdy nemoc zažila vrchol v průběhu roku 2020. Začalo zavírání podniků, omezené provozy, zavírání hranic apod. Společnosti začaly přežívat především díky rezervám, které vytvořily v letech minulých,”

doplnil ředitel divize pro korporátní financování společnosti CFIG Credit Matěj Junek.

Dosavadní data insolvencí firem podle Veselé připomínají vývoj po minulé finanční krizi z let 2008 a 2009.

„Vrchol počtu prohlášených konkurzů firem jsme zaznamenali v ČR až v roce 2013. Bude-li se historie opakovat, pak můžeme očekávat postupné nárůsty konkurzů firem s vrcholy v roce 2023 či 2024,”

odhadla Veselá

Řešení úpadku je u právních osob možné konkurzem nebo reorganizací. Konkurz je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkurzu jsou zjištěné pohledávky věřitelů poměrně uspokojeny.

Zdroj: Asociace insolvenčních správců