Počet osobních bankrotů v září klesl

V září bylo v ČR vyhlášeno 1271  osobních bankrotů, o 13 méně než v srpnu. Zároveň bylo podáno 1298 návrhů na osobní bankrot, o 45 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Ve třetím čtvrtletí bylo v ČR vyhlášeno 3600 osobních bankrotů, o 13 procent méně než ve stejném období loni. Zároveň bylo podáno 3658 návrhů na osobní bankrot, o 15 procent méně než loni.

Podle Jakuba Šulce, ředitele retailového financování CFIG Credit, byl nárůst osobních bankrotů po přijetí novely jen krátkodobý. Podle Šulce to způsobilo to, že bylo povoleno oddlužení lidem, kteří s insolvencí váhali a pro oddlužení se rozhodli až po zmírnění zákona. Jakmile byli tito spotřebitelé jednorázově odbaveni, tak se počty návrhů na oddlužení vrátily k předchozím číslům.

„Vzhledem ke zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB, omezení výroby Škody auto, na ni napojených firem a dalších závodů závislých na dostatku čipů a hrozbě návratu opatření proti covid-19 očekáváme zhoršení finanční situace spotřebitelů, a tedy i nepatrný nárůst žádostí o oddlužení. Situace okolo budoucího vývoje institutu oddlužení je nepřehledná i z důvodu nedostatečné legislativy, který by regulovala funkci insolvenčních správců. V současné době se nacházíme v podobné situaci jako v oblasti exekucí před ustanovením exekutorské komory, což činí obtíže jak spotřebitelům, tak věřitelům,” doplňuje Jakub Šulc, ředitel retailového financování CFIG Credit.

„Za relativně nízkým počtem osobních bankrotů a insolvencí stojí fakt, že lidé měli v časech lockdownů výrazně menší možnost své peníze utrácet,”

říká Tomáš Konvička, jednatel úvěrové společnosti Fair Credit

„Díky tomu byly i skupiny obyvatel s nižšími či středními příjmy schopny své závazky pravidelně splácet a eventuálně vytvářet finanční rezervy. Dalším faktorem je i růst mezd v důsledku přehřívajícího se trhu práce a velmi nízké nezaměstnanosti,”

dodává Konvička

Za posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 15 592 osobních bankrotů, o 3 703 méně než v předchozích 12 měsících. Průměrně tak za uplynulý rok připadlo 15 bankrotů na 10 000 obyvatel.

Zdroj: newsgate.cz